ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΕΣ

Εκδήλωση- Μικρασιάτες, 3 Απριλίου 2015 Το σχολείο μας, το 3ο Δημοτικό Σχολείο Ελευσίνας, είναι γνωστό ως το σχολείο του Συνοικισμού των προσφύγων της Μικρασίας. Εδώ έμαθαν τα πρώτα τους γράμματα τα παιδιά των ξεριζωμένων απ?τη δεκαετία του ?50 κι έπειτα. Σ?αυτό το ιστορικό λοιπόν σχολείο πραγματοποιήθηκε εκδήλωση σε συνεργασία με το Σύλλογο Μικρασιατών Ελευσίνας, το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων και τον υπεύθυνο πολιτιστικών θεμάτων Δυτικής Αττικής, κ. Θανόπουλο. Σκοπός της εκδήλωσης ήταν να έρθουν οι μαθητές σε επαφή με τη μικρασιατική παράδοση, να γνωρίσουν τον μικρασιατικό πολιτισμό, να μάθουν για τον τρόπο ζωής, να γευτούν γεύσεις της Μ. Ασίας. Έτσι, σχηματίστηκαν πέντε σταθμοί στο χώρο του σχολείου απ?όπου περνούσαν όλες οι τάξεις διαδοχικά. Στον πρώτο σταθμό στο προαύλιο του σχολείου οι μαθητές άκουσαν και χόρεψαν, με την καθοδήγηση της δασκάλας παραδοσιακών χορών του Συλλόγου Μικρασιατών, ζεϊμπέκικο, χασάπικο, αμπντάλικο, καρσιλαμά και άλλους χορούς της περιοχής. Έπειτα ζύμωσαν παραδοσιακά σμυρνέικα κουλουράκια και τα έπλασαν σε διάφορα σχήματα. Όταν ψήνονταν μοσχοβόλησε όλο το σχολείο! Στη συνέχεια, στο χώρο του γυμναστηρίου παρακολούθησαν ομιλία από τον κ. Κουκούλογλου για την ιστορία του σχολείου μας και τη Μικρά Ασία. Εκεί δημιούργησαν πανό με θέμα τον άνθρωπο, με τη βοήθεια του κ. Θανόπουλου. Ακολούθησε η δημιουργία ενός μεγάλου κολάζ - ψηφιδωτού. Κάθε μαθητής ζωγράφιζε ένα μικρό κομμάτι μιας μεγαλύτερης εικόνας. Κάθε τάξη συνέθεσε πάνω σε ταμπλό διαφορετική εικόνα (π.χ. μια γειτονιά της Σμύρνης, τον δικέφαλο αετό κ.λπ.). Επίσης παρατηρήσαμε παραδοσιακές φορεσιές, γυναικείες και αντρικές. Τα παιδιά χρωμάτισαν και έκοψαν προσχέδια των ρούχων ,τα οποία έπρεπε να συναρμολογήσουν για να φτιάξουν φορεσιές όμοιες με τις πραγματικές που είδαν φορεμένες στις κούκλες. Υπήρχε και έκτος σταθμός που ήταν το Μουσείο Μικρασιατών, πολύ κοντά στο σχολείο μας. Πρόκειται για προσφυγική κατοικία η οποία παραμένει όπως ήταν στο τέλος της δεκαετίας του ?20, όπου τα παιδιά είδαν κειμύλια κι έμαθαν πώς έζησαν οι Έλληνες της Μ. Ασίας όταν ήρθαν πρόσφυγες στην Ελευσίνα το 1922,γνώρισαν στοιχεία του πολιτισμού τους και τα ιστορικά γεγονότα της Μικρασιατικής καταστροφής. Στο τέλος οι μαθητές πήραν μαζί τους τα ψημένα κουλουράκια που έφτιαξαν μαζί με τη συνταγή για να τα ξαναφτιάξουν κι ένα σακουλάκι με μπαχαρικά για να θυμούνται τη συγκεκριμένη εκδήλωση. Ήταν μια μέρα αφιερωμένη στη μικρασιατική παράδοση, στην οποία με μουσικές, γεύσεις, μυρωδιές ταξιδέψαμε και γνωρίσαμε καλύτερα τη Μικρασία.